The brand new ASUS Dual GeForce RTX™ 4070 SUPER White OC Edition is now here. Now with the all-new Ada Lovelace architecture, this video card comes with NVIDIA DLSS 3, 4th generation tensor cores, and much more. The ASUS DUAL RTX 4070 White has the latest generation of Axial tech fans and a 2.56-slot design for compatibility, cooling, and superior performance.
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| GPU clock speed | 2550 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Graphics RAM Type | GDDR6X |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 2550 MHz |
| Number of Fans | 2 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 Pixels |
| Item Dimensions L x W | 10.5"L x 5.3"W |
| Brand | ASUS |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Business, Gaming, Office, Professional |
| Built-In Media | Adapter cable (1 to 2), Collection card, DUAL-RTX4070S-O12G-WHITE, Speedsetup Manual, Thank you card |
| Model Name | DUAL-RTX4070S-O12G-WHITE |
| Graphics Description | ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER OC Edition with 12 GB GDDR6X graphics memory and a boost clock speed of up to 2550 MHz |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105452503 |
| Mfr Part Number | 90YV0K84-M0AA00 |
| Model Number | DUAL-RTX4070S-O12G-WHITE |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Item Weight | 0.95 Kilograms |