| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| GPU clock speed | 2520 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Graphics RAM Type | GDDR6X |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Clock Speed | 2550 MHz |
| Number of Fans | 2 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 Pixels |
| Item Dimensions L x W | 10.51"L x 5.27"W |
| Brand | ASUS |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Gaming, Personal, Professional |
| Built-In Media | Collection card, DUAL-RTX4070-O12G-WHITE Graphics card, Speedsetup Manual, Thank you card |
| Model Name | DUAL-RTX4070-O12G-WHITE |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105136625 |
| Mfr Part Number | DUAL-RTX4070-O12G-WHITE |
| Model Number | DUAL-RTX4070-O12G-WHITE |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Item Weight | 2.1 Pounds |