| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| GPU clock speed | 2550 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 2550 MHz |
| Number of Fans | 2 |
| Display Maximum Resolution | 1600 x 768 |
| Display Resolution Maximum | 1600 x 768 Pixels |
| Brand | ASUS |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Business, Gaming, Professional |
| Built-In Media | DUAL-RTX4070-O12GD6-EVO Graphics card, Speed setup Manual & Thank you card |
| Model Name | DUAL-RTX4070-O12GD6-EVO |
| Graphics Description | Integrated |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105760325 |
| Mfr Part Number | ASUS Vivobook 16 Laptop |
| Model Number | DUAL-RTX4070-O12GD6-EVO |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Item Weight | 0.68 Kilograms |