Hisense 75" 75A6QTUK 4K Ultra HD Smart TV AI TV - 4K UHD, Hi-View AI Engine, Precision Colour, AI Smooth Motion, Sports Mode with Freely, Disney +, YouTube, Netflix
Category: Others
Share:
Display technology UHD
Resolution 4K
Refresh Rate 60
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio High
HDR Format Supported Dolby Vision
Motion Enhancement Technology AI Smooth Motion
Picture Quality Enhancement Technology Hi-View AI Engine, Precision Colour
Display Backlight Configuration Direct LED
Display Backlight Technology LED
Display Refresh Rate in Hertz 120
Screen Size 75 Inches
Item Dimensions D x W x H 37D x 167.6W x 104.4H centimetres
Display Size Class 75 Inches
Size 75 inches
Speaker Description 5.1 channel speaker system
Number of Audio Channels 5.1
Integrated Surround Sound Format DTS Virtual X, Dolby Audio
Energy Efficiency Features E
Number of Batteries 3 AAA batteries required. (included)
Product Features Hi-View AI Engine, Precision Colour, Dolby Vision, AI Smooth Motion
Smart Home Compatibility Smart Home Compatible
Mounting Type Wall Mount
VESA Mount Standard 400 x 400 mm
Brand Name Hisense
Box Contents Stand, Remote, Cable, Instructions
Model Name Hisense 75 inch A6QTUK QLED Smart TV