Hisense 58" 58A6QTUK 4K Ultra HD Smart TV AI TV - 4K UHD, Hi-View AI Engine, Precision Colour, AI Smooth Motion, Sports Mode with Freely, Disney +, YouTube, Netflix
Category: Others
Share:
Display technology UHD
Resolution 4K
Refresh Rate 60
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio High
HDR Format Supported Dolby Vision
Motion Enhancement Technology AI Smooth Motion
Display Backlight Technology LED
Display Refresh Rate in Hertz 60
Screen Size 58 Inches
Item Dimensions D x W x H 27.4D x 129.5W x 80.8H centimetres
Display Size Class 58 Inches
Size 58 inches
Speaker Description Built-in 5.1 channel Dolby Atmos sound system
Number of Audio Channels 5.1
Integrated Surround Sound Format Dolby Atmos
Energy Efficiency Features E
Number of Batteries 3 AAA batteries required. (included)
Product Features Hi-View AI Engine, Precision Colour, Dolby Vision, AI Smooth Motion, Smart TV
Control Method Remote
Colour BLACK
Warranty Type Limited
Video encoding HEVC, Dolby Vision
Brand Name Hisense
Box Contents Stand, Remote, Cable, Instructions
Model Name Hisense 58 inch A6QTUK QLED Smart TV
Model Year 2025
Model Number 58A6QTUK
Model Series A6QTUK
Manufacturer Hisense
Manufacturer Part Number 58A6QTUK
Unit Count 1.0 count
Network Connectivity Technology Wi-Fi
Internet Applications Netflix, Amazon Prime Video, etc.
Audio Input HDMI
Signal Format HDMI, ATSC, DVB
Total HDMI Port 3
Hardware Interface HDMI
Wireless Technology Type Wi-Fi
Total USB 3.0 Ports 1
Total Usb Ports 1
Mounting Type Wall Mount
VESA Mount Standard 600 x 400 mm, 800 x 400 mm