| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 3.36 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Titanium Black |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Sim Card Size | Nano |
| Material Features | Water Resistant |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | No headphone jack |
| Compatible Devices | [Inferred: Devices from all carriers, supporting Bluetooth and USB connectivity] |
| Additional Features | Fast Charging Support |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Shooting Modes | Automatic |
| Battery Description | Lithium Ion |
| Battery Power | 4855 Milliamp Hours |
| Item Weight | 233 Grams |
| Item Dimensions | 16.3 x 7.8 x 0.9 Centimetres |
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Frame Rate | 60 fps |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Resolution | 2160 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Resolution Maximum | 3200 x 1440 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE |
| Brand | Samsung |
| Model Year | 2024 |
| Built-In Media | USB Type C cable |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Series | Galaxy S |
| Specific Uses For Product | Mobile photography, Gaming, Outdoor activities |
| UPC | 887276820392 |
| Item Type Name | cellular devices and pagers |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Phone Talk Time | 24 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |