Epic, just like that. Powered with Galaxy AI, Galaxy S24 Ultra adapts to your passions and behaviors to make a new level of achievement possible.
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 3.36 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Colour | Titanium Yellow |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | [Unknown] |
| Additional Features | Fast Charging Support |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Shooting Modes | Automatic |
| Optical Sensor Resolution | 20 MP |
| Battery Description | Lithium Ion |
| Battery Power | 4855 Milliamp Hours |
| Item Weight | 233 Grams |
| Item Dimensions | 16.3 x 7.8 x 0.9 Centimetres |
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Frame Rate | 60 fps |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Resolution | 1440 x 2960 |
| Refresh Rate | 120 hertz |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Maximum | 2048 x 1152 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE |
| Brand | Samsung |
| Model Year | 2024 |
| Built-In Media | USB Type C cable |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Series | S24 |
| UPC | 887276802411 |
| Item Type Name | cellular devices and pagers |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Phone Talk Time | 30 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |