Epic, just like that. Powered with Galaxy AI, Galaxy S24 Ultra adapts to your passions and behaviors to make a new level of achievement possible.
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Colour | Titanium Black |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | USB Type-C (with adapter/USB-C headphones) |
| Additional Features | Fast Charging Support |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 512 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash | no flash |
| Shooting Modes | Automatic |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| Battery Description | Lithium Ion |
| Battery Power | 4855 Milliamp Hours |
| Video Capture Resolution | 1080p, 4K |
| Frame Rate | 120 fps |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Resolution | 3120 x 1440 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Maximum | 3120x1440 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE |
| Brand | Samsung |
| Model Year | 2024 |
| Built-In Media | USB Type C cable |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Series | S928 |
| Specific Uses For Product | [INFERRED: General communication, suitable for outdoor activities] |
| UPC | 887276802398 |
| Item Type Name | cellular devices and pagers |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Item Weight | 233 Grams |
| Item Dimensions | 16.3 x 7.8 x 0.9 Centimetres |
| GPS Geotagging Functionality | True |