| Memory Storage Capacity | 256 GB |
|---|---|
| Hardware Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Compatible Devices | PC, Notebook |
| Additional Features | Water Resistant, Shockproof, Temperature Proof, Magnetic X-Ray Lightweight, Dust Proof |
| Write Speed | 400 MB/s |
| Read Speed | 400 Megabytes Per Second |
| Connectivity Technology | USB |
| Flash Memory Type | NAND |
| Compatible Phone Models | Samsung Galaxy |
| Colour | Silver |
| Item Dimensions D x W x H | 13D x 15W x 15H millimeters |
| Brand | Samsung |
| Model Name | BAR Plus |
| Manufacturer | Samsung Electronics DAV |
| Model Number | MUF-256BE3/AM |
| UPC | 887276265865 |
| Global Trade Identification Number | 00887276265865 |
| Item Type Name | Samsung MUF-256BE3/AM 256GB BAR Plus (Silver-Metal) USB 3.0 Flash Drive |
| Built-In Media | USB 3.0 Flash Drive |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 1 g |
| Manufacturer Contact Information | BELLEVUE, WA, 98004 US |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 5 Year Warranty |